Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Trampská skupina Strejdové 

Oficiální datum a oblíbené místo:
- 15.2.1980 - hospoda Černá Plzeň (Karlovy Vary)
- 1983-1985 - pod Hornickým domem v Sokolově
- od 1985 - Bukovany 

- od 2005 - Oloví                                             

Zakládající členové:
- Jiří Vostatek (Jura)
- RNDR.Viktor Fiala, Csc (později Doc – Viki)
- MUDR. Roman Koupil
- Ing. Jan Janoušek

Nástroje:
- Jura – 12-ti strunná kytara (od r.1984 devítistrunná)
- Viki – 6-ti strunná kytara
jumbo.png
- Roman – housle, mandolína
- Honza – kontrabas, mandolína

Zpěv:
- všichni

Historie Strejdů 1980 - 1999
Dlouhou dobu jezdili Strejdové Jura a Viki v různých funkcích na dětské tábory, v té době se kolem nás vůbec pohybovalo množství dětí, titulovaly nás vesměs „strejdo“ a tak nám to už zůstalo. Naše hudební produkty jsme řadili a stále ještě řadíme do škatule s názvem moderní trampská muzika. Drtivou většinu textů i melodií složil náš komorní autor Jura, několik jich vypotili Viki a Honza. Některé jsme také převzali od jiných umělců (Wabi Daněk, Hop Trop, Wabi Ryvola, Standa Červenka aj.) a samozřejmě upravili.

Skupina prošla určitým vývojem. V r.1982 nastoupil Jarda Krejčík (Šefča – dnes zvučí kynšperské Farmáře). V roce 1986 odešli Šefča a Roman, přičemž nastoupil JUDR. Václav Svatek (Wendy – kytara). V roce 1988 s námi krátce vystupoval Láďa Maška. V letech 1994-1997 s námi hrál na banjo Míra Vodička. V roce 1997 odešel Viki na zasloužený Strejdovský odpočinek, a tak byl stav doplněn o Ivana Bartoně. 19.2.1998, pár dní po oslavě svých 40. narozenin, umírá náš dlouholetý kapelník Jura. Dále již přestal hrát Wendy. Stav byl doplněn v dubnu 1998 o Václava Mladého (Kaktus) a Václava Neumanna (Hezoun). Po celou dobu občas doplňovala Alenka Vostatková, která byla v roce 1991 za zásluhy a také z technických důvodů jmenována Strejdou).

Hrající skupina Strejdové byla pouze viditelná část Strejdů. Ti, kteří již nehrají, jsou přeřazeni do nehrajících Strejdů. Lidé se vztahem ke Strejdům, jenž jsou i jinak vyjímeční (výdrž, chrabrost, zásluhy atp.) jsou jmenováni čestnými Strejdy. Naším heslem je tedy „Za svět plný strejdů“, celkem je jich prozatím 21 (např. Jarda Studený, Podešť, Zíka...). Kromě táboráků, osad a hospůdek jsme byli pravidelnými účastníky Port, Sokolovských Dostavníků (svou hymnou jsme je uváděli 11 let), festivaly Horní Jelení, Šumavský pařez, Vánoční nadílky, Rotavské varhany, Svojšický slunovrat, Lucerna, hannoverský Country club Nashvill, vystupování pro Český rohlas, regionální rozhlasy, německý rozhlas, festivaly v Plzni, Ústí nad Labem, Klášterci nad Ohří a třeba i v Chebu...

Sami pořádáme v Bukovanech pravidelná Přepřahání Dostavníků a festiválek Zimní ozvěny. To vše je samozřejmě řádně zdokumentováno ve 4 dílech naší kroniky. V roce 1991 jsme v Ústí nad Labem získali Interportu (Trampská Porta za účasti slovenských kapel).

Složení vítězné sestavy:
Jura Vostatek – kapelník
Viki Fiala – docent a slušný člověk
Wendy Svatek – tiskový mluvčí
Honza Janoušek – jednatel a kronikář
Alena Vostatková – kouč
Jarda Studený – vedoucí výpravy a laureát
V roce 1998 jsme vydali CD, byla celkem rychle vyprodána.

pokračování