Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Historie Strejdů 2000 - 2007
Jak jsem již uvedl, po úmrtí Jirky Vostatka se kapela přeskupila a téměř 2 roky jsme v zásadě jen cvičili. Následně jsme vyrazili na pódia. Takže následovaly Dostavníky Sokolov, Hlinecký špekáček, Sokolovské letní dny kultury, Hrádek u Rokycan, Aš, plzeňské Porty. Venca Neumann s pomocí "Kaktusa" vytvořil romantický areál v Salajně u Dolního Žandova a již 4. rokem pořádá festival FCT Salajnský žebřiňák, kde vytvořil dobré zázemí pro vystupující kapely i diváky. Mimo to, i vystupování v rámci Hornických dnů v Sokolově, v domovu dlouhodobě nemocných v Dolním Rychnově, Rose Stříbrná, Vítání jara v Novém Drahově u chebských "Hezounů"...

Základ písniček tvořily skladby Jirky Vostatka, přidali jsme další věci od trampských autorů a upravili je k našim možnostem a tak vznikl široce použitelný repertoár. Jenže se stalo to, že jsme furt jen cvičili a občas vystupovali na pódiích. Takže, když chtěli kamarádi zahrát v hospůdce, nebo narozeninách a podobně, bylo spousta výmluv na akustiku, hluk, že si někdo z nás dá v nestřeženém okamžiku paňáka a pak nebude dokonale intonovat a tak jsme téměř přestali hrát pro normální lidi. A při zkouškách vznikalo nepříjemné prostředí. V té době jsem žil na Krajkové a v jalových víkendech jsem si oživoval zpívané se starými i novými přáteli v okolních hospůdkách i oslavách, tak, jak jsme kdysi Strejdy zakládali. Opět se hrály staré náborovky ze srdce a pro potěšení kamarádů.

A tak jsem si u hrajících Strejdů vzal dovolenou na tři měsíce na duševní zotavenou. Jenže Strejdové si obratem přibrali basáka místo mně a začali vstupovat veřejně. Tak jsem to nechal být a čekal jsem, až to vykvasí. No, vykvasilo to poměrně rychle a ohlásili oficiálně konec činnosti. Takže: přenesl jsem jméno Strejdové na přátele, jež jsem většinu už znal hodně let a kteří celou dobu dělali přesně to, proč jsme v r.1980 zakládali skupinu Strejdové. Nadšeným způsobem hrajeme možný i nemožný repertoár ve stylu trampské, kavárenské trampské, country, kavárenské country, čardáše i lidovky. A to vše pro lidi, kteří to mají rádi a tam, kde to mají rádi. Přes mou osobu působí kontinuálně třetí sestava Strejdů a tato sestava se svým srdcem i pojetím vrací "ke kořenům".

Sestava Strejdů od r. 2005:
Ladislav „Kapelník“ Štětina - kapelník, srdce kapely, zpěv, 12-ti Kublovka
Ing. Jan „Strejda“ Janoušek - ideolog, čestný kapelník, basa, kytara,mandolina
Pavel „Pali“ Mazan - sólo kytara, zpěv
Jiří „Fous“ Salač, 5 - banjo, zpěv
Václav „Pionýr“ Lexa - kytara, zpěv
Jan „Hanzi“ Branza - kytara, basa, zpěv
Za Strejdy a za svět plný strejdů, Honza Janoušek, kapelník.banjo.png

 

 

 

 

 

zpět