Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zamyšlení nad uplynulým rokem 2012

24. 2. 2013

 

                                                                                                                            1
Zamyšlení nad uplynulým rokem 2012
 
Ze začátku byla zima. Na zem dopadaly zpočátku nadějné bílé vločky, co se po chvíli přeměnily na hromadu sraček a starostí. Na lidi a samozřejmě i na Strejdy, dopadaly radostné hlášky z Prahy, jak krásně se nadále budeme mít a jak se tam všichni snaží a dřou jako koně. No, ne, že bychom tomu nevěřili, ale brzy to dopadlo, jak s tím sněhem. A k tomu celý sortiment chřipek, co jich lékařská věda v posledních letech dokázala vynalézt, zřejmě, aby lidi přišli na jiné myšlenky. Jako by nestačily naše starosti s přibývajícími stařeckými neduhy. Jenom výčet těch neduhů je depresivní – vysoký či nízký tlak, cukrovka, lupénka, alopecie, prostata, dna, ochabující zrak i sluch, ztráta zubů, rheumatismus, osteporóza, postupující demence, ustupující libido, atrofie téměř všeho, zaslzené oči, artróza, neustálá kapka u nosu, obava z následků i při decentním uprdnutí. A to je jenom stručný přehled, kromě běžných problémů, jež mají takzvaní dosud aktivní lidé.
Přitom všem zůstávají veškeré chtíče a představy – no, neposrali byste se z toho?
Jsme civilizovaní, takže ne. Ale nervy z toho jsou občas v hajzlu.
No, a jsme u toho.
Hansi, ze samé radosti, že nemá co na práci, vyrazil jen tak, na zkušenou, do Němec. Odjížděl tam jako prototyp slovanského junáka – 110 kilo živé váhy na 190 cm výšky, s veselým pohledem a kytarou. Vrátil se koncem května, nebo tak nějak. Vyhaslý pohled, plandající oděv, vystupující lícní kosti, zešedlá, vrásčitá kůže, třaslavý hlas i ruce. Ale kytaru mu aspoň neukradli. Německo už nikdy – prohlásil. Takže, je celkem jasné, že německá strava a jejich Wursty, nejsou weltspitze, jak si oni o sobě myslí, ale není nad poctivou českou stravu a prostředí. Dnes už Hansi svou původní postavu dohnal zpátky.
 
Fous má ze své Poslední šance do civilisace poměrně daleko a prohazování přístupové cesty vyžaduje značné úsilí, užírající sil. A tak to celkem vydržel, i když musel zchudnout, protože energie na samotě, při řádění živlů, se nedá udržovat pouze ve střízlivém stavu.
 
Pali s Máry mají barák na severozápadním okraji Pepíkova u silnice. Tím pádem jim každý sněžný pluh nahrnul bariéry k plotu a ke vchodu. O každodenní činnost tím měl postaráno, pokud se chtěl dostat ven. Přitom je chabrus na záda a ještě na něco, takže o nějaké náladě se dalo těžko bavit.
 
                                                                                            
                                                                2
Pincek s Máry se na prohazování cesty vyprdli a již opakovaně se odebrali do Frantovejch Lázní, co tam léčí neplodnost, aby se tam léčili. Utratili za to celkem majlant, ale jejich optimismus je k závidění. No, vrátili se a zase nic.
 
Kapelník Láďa, kromě bojů s neduhy, živly a úřady, musel zajišťovat prostředky k obživě, bez ohledu na výše uvedené. Tím pádem to znamenalo, že byl s Margitou zapřažený od vidím do nevidím, aby Krajkovští nezahynuli hladem nebo nudou.
Se srandou to mělo asi dost málo společného. Anebo taky jo.
 
Honza jezdil učit do Varů na průmku celkem rád, protože aspoň tam ho někdo musí poslouchat i když nechce. Takže, kromě dalších moderních nemocí, co mu předává neduživá mládež, si tam upevňuje svou nervovou soustavu a dál vymýšlí hovadiny.
 
Přes výše uvedené aspekty, jsme provedli 20 vystoupení. Akce, jako sejšn jen tak, nebo zabíjačka, nepočítám. Ale i tak to je 1,666666 akcí za měsíc v průměru.
Přes léto ale kapelník vyhlásil umělecké prázdniny, což vylepšuje koeficient aktivity na 2,00 akcí za měsíc, což je v půměru jednou za 14 dní.
 
Zůstává skutečností, že naše kulturně osvětová aktivita jaksi poněkud polevila. Při zevrubném zkoumání příčin lze vygenerovat asi následující:
1. Mládí je stále dál
2. Kmetství je stále blíž
3. Negativní role ročních dob
4. Zvětšující se sortiment neduhů
5. Přibývající existenční starosti
6. S přibývajícím volnem ubývá čas
7. Moribundus společenského ovzduší  
 
Poslední naší akcí byl 16. sjezd Strejdů. Sešlo se nás 36, což znamená – nic moc-,
bývaly i lepší doby, ale s přihlédnutím k bodům 1 – 7 a ke skutečnosti, že nás bylo víc, než členů jedné vládní strany, to celkem ujde. Příště to může být horší. Nebo lepší. To ví jenom Velkej Strejda
 
 
                                              „Za svět plný strejdů“
 
                                                                                                    Str.Honza